centimos محمدباقر قالیباف محمدباقر قالیباف

centimos: محمدباقر قالیباف محمدباقر قالیباف مناظره انتخابات انتخابات 96 انتخابات ریاست جمهوری شبکه یک سیما دیدگاه دوازدهم

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

با تصویب کلیات دو لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون تامین مالی تروریسم» در مجلس، کشور عزیزمان ایران گام دیگری جهت اصلاح جایگاه خود در گروه خا

کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

عبارات مهم : ایران

با تصویب کلیات دو لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون تامین مالی تروریسم» در مجلس، کشور عزیزمان ایران گام دیگری جهت اصلاح جایگاه خود در گروه خاص اقدام مالی (FATF) برداشت هرچند قانونی شدن آن منتظر تصویب شرح در مجلس و تایید نهایی شورای نگهبان هست.

به گزارش ایرنا، دولت با نشانه اصلاح جایگاه کشور عزیزمان ایران در این گروه خاص که نهاد تصمیم گیر و مرجع جهت مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی به شمار می رود، چهار لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است که از میان «الحاق کشور عزیزمان ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم شرکت یافته فراملی (پالرمو)» به تصویب مجلس رسیده ولی شورای نگهبان به ترجمه بعضی متون آن ایراد دارد که باید جهت تایید نهایی اصلاح شود.

«الحاق دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» عنوان سه لایحه دیگر است که بعد از تصویب در دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است و امروز (سه شنبه) اصلاحیه قانون مبارزه با پولشویی در مجلس پیگیری شد.

کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

در ماه آینده میلادی در حالی بار دیگر اوضاع کشور عزیزمان ایران در گروه خاص اقدام مالی به بحث گذاشته می شود که از تیرماه 95 تاکنون در سه نوبت با تصویب اعضای این گروه، کشور عزیزمان ایران از فهرست کشورهایی که با آن همکاری ندارند و اعضا باید در مراودات مالی و تجاری با آنها مقررات سخت گیرانه ای اعمال کنند، تعلیق شده است است.(فقط کشور عزیزمان ایران و کره شمالی در فهرست گروه های غیرهمکار با FATF قرار دارند.)

گروه خاص اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال 1989 میلادی از سوی کشورهای گروه 7 شکل گرفت؛ اف.ای.تی.اف یک گروه بین دولتی است که توسعه و تصویر العمل بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می کند.

با تصویب کلیات دو لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون تامین مالی تروریسم» در مجلس، کشور عزیزمان ایران گام دیگری جهت اصلاح جایگاه خود در گروه خا

پس از واقعه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی، مساله تامین مالی تروریسم به عنوان مسیری تازه جهت این شرکت مطرح و این عنوان به عنوان یک ماموریت تازه به آنها محول شد.

در سال 2008، مساله تامین مالی فعالیت های اشاعه ای و تسلیحات کشتار جمعی شیمیایی و اتمی به عنوان دیگر ماموریت های این گروه در فهرست کارشناسی های FATF قرار گرفت.

بنابراین، کارکرد کنونی آن، وضع استانداردهایی جهت مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر جرایمی است که سلامت نظام مالی را ترساندن می کند.

در نشست روابط تجاری و بانکی کشور عزیزمان ایران و اروپا که در دهه نخست اردیبهشت ماه جاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، فعالان تجاری و بانکی اروپایی مهمترین مانع در توسعه روابط با کشور عزیزمان ایران را نه برجام، بلکه عضویت نداشتن کشور عزیزمان ایران در گروه خاص اقدام مالی می دانستند و از کشور عزیزمان ایران درخواست کردند هرچه سریعتر اوضاع خود را در این نهاد روشن کند.

کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از سال 2007 میلادی در فهرست سیاه گروه خاص اقدام مالی قرار داده شد که از سال 2009 به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با کشور عزیزمان ایران احتیاط کنند.

از همان زمان، عنوان خروج کشور عزیزمان ایران از فهرست سیاه «اف.ای.تی.اف» در دستور کار دولت وقت قرار داده شد که عنوان در شورای عالی امنیت ملی مطرح و به تصویب رسید و از سال 1389 با تصویب «نقشه راه شورای عالی مبارزه با پولشویی» برنامه های اصلاحی در دستور کار دولت است.

با تصویب کلیات دو لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون تامین مالی تروریسم» در مجلس، کشور عزیزمان ایران گام دیگری جهت اصلاح جایگاه خود در گروه خا

نتیجه این اقدام ها، تهیه لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بود که بعد از کش و قوس های فراوان به تصویب رسیدند و به استناد تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود که هیات ایرانی توانست شورای حکام گروه خاص اقدام مالی را متقاعد کند که کشور عزیزمان ایران را در فهرت سیاه تعلیق کند.

در برنامه اجرایی کشور عزیزمان ایران جهت اصلاح جایگاه خود در گروه خاص اقدام مالی، حدود 40 عنوان پیشنهاد شده است است که بعضی آن را با توصیه های چهل گانه FATF اشتباه می گیرند ولی این برنامه اجرایی مختص کشور عزیزمان ایران بوده و مشمول بر اصلاح مقررات است تا جنبه های سخت گیرانه تری جهت مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعمال شود.

در صورتی که این اصلاحات انجام نشود و کشور عزیزمان ایران در فهرست سیاه باقی بماند، حلقه فعالیت نهادهای مالی کشور عزیزمان ایران محدود خواهد ماند؛ سخت گیری بانک های چینی جهت حساب های ایرانیان در سال گذشته، محدودیت مراودات مالی با بانک ها، شرکت های بیمه و بورس ها و تحمیل هزینه اوج و ریسک جهت نقل و انتقالات مالی با بانک های میانگین و کوچک گوشه ای از مشکلاتی است که در نتیجه جایگاه نامطلوب کشور عزیزمان ایران در FATF بوجود آمده و در صورت استمرار وضع موجود، ادامه خواهد داشت.

کشور عزیزمان ایران یک گام دیگر به عضویت در FATF نزدیک شد

به توجه به بازه زمانی اندک باقیمانده تا برگزاری اجلاس شورای حکام گروه خاص مالی در ماه ژوئن (خرداد – تیر)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرده اند که به سرعت این لوایح را به تصویب برسانند.

رویکرد کلی لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی، وضع قوانین سخت گیرانه جهت پولشویی است.

در این رابطه وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بعد از یک دهه اجرای قانون مبارزه با پولشویی، دولت اصلاحیه آن را به مجلس ارسال کرده هست، تناسب نداشتن جرم و مجازات ها، آینده نگری نشدن رویه های اجرایی مناسب جهت توقیف اموال و عوض کردن در ترکیب شورای عالی مبارزه با پولشویی را از جمله مواردی دانست که در لایحه دولت دیده شده است است.

مسعود کرباسیان افزود: ضرورت داشت در این لایحه، دولت ساختار عملیاتی جهت مبارزه با پولشویی تعریف کند؛ همچنین فعالیت های اجرایی از شورای عالی مبارزه با پولشویی جدا شده است و جهت تامین نیازهای داخلی، اصلاحاتی در قانون در نظر گرفته شود.

وی بعد از تصویب کلیات این لایحه نیز به منزل ملت گفت، تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی بیانگر عزم جدی کشور عزیزمان ایران در مبارزه با پولشویی است.

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی 15 ماده دارد و نشانه آن برطرف اشتباهات قانون کنونی از جمله متناسب نبودن جرم و مجازات، فقدان بازدارندگی و اثربخشی مجازات‏ها، تحدید دایره شمول جرم منشا به جرایم داخل کشور، نبود امکان پیگرد جرم پولشویی به صورت مستقل از جرم منشاء، نبود رویه­های اجرایی مناسب جهت توقیف اموال و ابزار حاصل از ارتکاب جرایم مربوط و با توجه به ضرورت پیش ‏بینی ساختار عملیاتی مبارزه با پولشویی (واحد اطلاعات مالی FIU) در سطح قانون و انتزاع وظایف اجرایی از شورای عالی مبارزه با پولشویی است.

لایحه دیگری که امروز نمایندگان مجلس به کلیات آن رای مثبت دادند، «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است که یک ماده واحده و پنج تبصره دارد.

درمقدمه توجیهی این لایحه آمده است: به منظور برطرف ایرادات قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، در مواردی نظیر لزوم مشخص شدن دایره شمول جرائم تروریستی عنوان این قانون و لزوم تفکیک افراد یا شرکت های تروریستی آشنا شده است از سایر افراد لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تهیه شد.

پیگرد جرائم علیه شرکت های بین المللی فاقد نمایندگی در ایران، تعریف دایره شمول جغرافیایی پیگرد جرم تامین مالی تروریسم در داخل و خارج از کشور، تعیین مصادیق افراد، گروه ها و شرکت های تروریستی داخلی و بین المللی به وسیله شورای عالی امنیت ملی و فراهم شدن ساز و کار قانونی مناسب جهت توفیق اموال و ابزار ارتکاب تامین مالی تروریسم، مصادره اموال و درارایی های افراد و گروه های تروریستی، از دیگر دلایل تهیه این لایحه اصلاحی است.

انتظار می رود با تصویب لوایح ارسالی دولت در مجلس، هیات ایرانی با دست پر به نشست آتی گروه خاص اقدام مالی اعزام شود و بیش از یک دهه تلاش کشورمان جهت عضویت در این نهاد به ثمر نشیند.

واژه های کلیدی: ایران | قانون | ایرانی | قانونی | تروریسم | پولشویی | ایرانیان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog